KUIDAS TERRASSI EHITADA

terrassi delfi

Terrassi ja rõdu puitpõrandaid on lihtsam kaitsta kui remontida. Ent kui ajanappuses sügisel mõned tööd tegemata jäid, on nüüd aeg kahjud üle vaadata ning kõrvaldada.

 

Ilmastiku meelevallas puitpõrandad, isegi kui need on tehtud süvaimmutatud materjalist, võivad meie kliimas muutuda tuhmiks ja halliks. Ere kevadpäike, sulalumi ning sademed saavad kaitsevahenditest paari aastaga jagu ning põrand hakkab üsna ruttu koguma niiskust ja saastet.

Terrasside ehituse ja hooldusega tegeleva Terrass.ee töötaja Heikki Kilkson soovitab igal kevadel puhkenurgahooaega alustada põranda puhastamisest. “Esmalt tuleks suure koguse puhta veega terrass üle pesta. See on lihtne, vesi nõrgub kõik kenasti pragude vahelt minema,” räägib ta. “Määrdunud pinnad vajavad muidugi põhjalikumat kasimist ning siis tuleb kasutusele võtta terrassile mõeldud puhastusvahendid. Need tuleks põrandale pihustada, lasta veidi toimida, siis harjaga üle hõõruda ning viimaks suure veega maha pesta. Kui seda ei tehta, võib puhastusvahend hiljem hakata viimistlusõliga reageerima.”

Ehitus- ja aiakeskuse Bauhof siseviimistluse ja ehituse arendusjuht Martin Mägi on eelkõnelejaga samal seisukohal ning ütleb, et korralik puhastus peaks enne värskendavat viimistlustööd igal juhul tehtud saama.

Foto: Birgit Püve

“Ma kindlasti ei soovita hakata puidust terrassi survepesuriga pesema. Pahatihti lastakse veejuga nii lähedalt ja täissurvega peale, et kahjustatakse puidu pehmemaid kihte ehk põrandapinda omakorda. Kahjuks on see väga levinud.”

Ka Heikki Kilkson pesemiseks survepesurit appi ei võtaks, ent peab seda mugavaks abiliseks puhastusvahendi mahaloputamisel. “Vett peab selleks tööks tõesti palju olema. Kindlasti ei tohi veejuga põrandale liiga lähedalt lasta ning surve võiks olla sarnane nagu tavaliselt vesi kraanist jookseb,” täiendab ta.

Puhastusvahendid appi

Kui põrand on väga määrdunud, peab Martin Mägi arukaks lähenemiseks spetsiaalselt terrassi puhastuseks mõeldud pesuainete kasutamist.

Kõige loodussõbralikumaks terrassi puhastuse vahendiks nimetab ta BioCombi pesuvahendit, mis tuleb toime ka hallituseostega. “Eesti inimene alles õpib käituma loodussäästlikumalt, samas neile, kes mõtlevad homsele, tehakse üha enam selliseid tooteid,” märgib ta.

Nimetatud pesuvahendiga tuleb terrassipõrand üle teha ning lasta sellel 10–15 minutit toimida, alles seejärel tuleb põrand harjaga puhtaks nühkida.

Harja valikul tuleb tema sõnul olla hoolikas. Kindlasti tasuks kasutada pehmemate harjastega varianti, et ei tekiks traatharja efekti, mis põrandalauad ära kriibib. Pikaealist terrassipõrandat soovides tasub sellele mõelda.

Vanemate ning tugevalt määrdunud põrandate puhul vajatakse tugevatoimelisemaid terrassi puhastuse, mis saaks hakkama ka bioloogilise saastega.

Näiteks juhtudel, kui põrandalauad on hullusti rohekaks muutunud, võib kaupluseriiulist puhastamiseks haarata Pinotex Terrace Cleaneri.

“See tuleb kindlasti igasuguse mustusega toime ning elimineerib vetikad ja hallituse. Oluline on, et ei lastaks sellel vahendil liiga kaua toimida. Suure pinna puhul on soovitatav korraga mitte üle viie ruutmeetri puhastada. Vastasel korral ei jõua soojal kevadpäeval seda enne ära puhastada, kui vahend on juba liialt puidu sisse imbunud. Nii võivad viimistledes näha jääda kohatised toonierinevused,” märgib Mägi.


Foto: Birgit Püve

Igal juhul mõjub see toode puidule pleegitavalt, kasutamise ajal tuleb kindad kätte panna, mis tähendab ka, et hooldusõlitusest ei pääse.

“Puhastusvahendis sisalduv seebikivi “keedab” vana õli jäägid ning ka kõik sambla- ja hallitusalged “seebiks”,” näitlikustab Heikki Klikson selle tööpõhimõtte. “Kui ühest korrast ei piisa, põranda värvitoon pole ühtlustunud, tuleks tegevust korrata. Üldjuhul need seebikiviga puhastusvahendid on tõhusad!”

Viimistlus nagu uus kleit

Terrassilaudu on kõige mõistlikum viimistleda, seega ka kaitsta hallituse ning puidusine eest, neid õlitades. Pärast hooldusõlitust on terrass taas justkui uus.

Enne pestud põranda õlitamist tuleb veenduda, et põrandalauad oleks ikka kuivad. Niisket lauda töötlema asudes võivad pahalaste ­mikroorganismid taas arenema hakata, seda hooldusõlitamisest hoolimata.

Tööga pihta hakates võiks ilm olla soe, õhutemperatuur 15–20 kraadi juures.

Puhastatud põrandal võib kasutada loodussõbralikke variante, näiteks kaitseks ja iluks sobivad tõrvaõlid, mis sisaldavad lisaks kännutõrvale ka looduslikku vaiku, linaõli, männitärpentini. “Mõnda võib häirida tõrvaõlide üsna kaua püsiv tugev lõhn. Mina olen sellega töödelnud laste mänguväljakut – looduslik, ja jätab oma kätega tehtud asjale kuidagi vahvama välimuse,” mainib Martin Mägi. Looduslikud terrassiõlid ei pruugi aga kaua ilusad püsida. Samuti peavad need, kellele tõrva lõhn ei meeldi, hooldustoote leidma terrassile sobivate hooldusõlide hulgast. Nende seas on ka toonitavaid variante.

“Eesti terrassipõrand on valdavalt pruun, lahustipõhise ja hallitusevastase õliga töödeldud,” teab Mägi.


Foto: Sven Arbet

Heikki Kilkson soovitab kindlasti enne viimistlusvahendi pealekandmist uurida ilmaprognoosi. “Kui on teada, et tuleb mitu sooja ja päikeselist päeva, on õige aeg töö ette võtta. Hommikul, kui on jahedam, saab terrassi puhtaks pesta, ning kui põrand on kuivanud, õli peale kanda. Seda tööd tuleb teha n-ö puidupinna küllastamiseks, mitte uputamiseks. Õlitades ei tohi lauale jääda loike! Üleliigne tuleb ära koristada.”

Süvaimmutatud terrassilaudade hooldusõlitusega pole kiiret. Sellise töötlusega põrandalauad võivad paar kuud kuni aasta päikese käes pleekida. Siis, kui puidu kõige suurem vaenlane päike on juba kahjustanud põrandat ehk pealmistest kihtidest on viimistlusaine kadunud, on hoolduseks kõige sobilikum aeg. Siis pääseb terrassiõli juba puitu kaitsma tungida.

Termotöödeldud pinda võib ka kohe pärast paigaldust õlitada, eriti kui on soov lauale teine toon anda.

Martin Mägi soovitab õli peale kanda lauast veidi laiema pintsliga, siis saavad ka laua servad ehk põrandapraod kaitstud. “Pintsel aitab õlil paremini põrandalaua sisse imenduda.”


Foto: Sven Arbet

Kilkson lisab, et termotöödeldud ning sügav­immutatud põranda puhul võib õli peale kanda ka svammi või rulliga.

Samas on ta märganud, et mõned inimesed on vanas kinni ning kasutavad terrassiõlide asemel Pinotexi-nimelist lasuurvärvi. “Paljud on sellega oma terrassipõranda ära rikkunud,” räägib ta. “Pinotex on ühe tootesarja nimi, kuid Pinotex Classic ja Ultra ei sobi põrandale, küll aga sobivad sellised tooted näiteks hästi piiretele. Terrassil hakkab see kooruma, puidukiud liiguvad sellega kaetult ilmastikumõjude tõttu liiga palju. Paraku ei saa enamasti sellest muud moodi vabaneda, kui vaid lihvides. Aga olid ajad, mil vaid seda kõikjal puidust pindadel kasutatigi.”

 

 

Artikkel on avaldatud Delfis 19.04.2018