Siin on mõned näpunäited ja soovitused terrassi ehitamiseks. Terrassi ehitus algab unistustest, planeerimisest, sobiva koha valikust ja mõõtmetest.
Siinkohal peatukski pigem just neil kolmel terrassi ehitamise etapil ning jätaks puutumata konkreetsed konstruktsiooni- ja ehitusvõtted. Kodulehelt www.terrass.ee leiab juba täpsemaid näpunäiteid tööde teostamiseks, materjalide valikuks või terrassiehituse tellimiseks.
Asukoht ja ligipääs
Terrass on enamasti eluruumide osa, kuhu peaks olema mugav pääseda köögist, elutoast, saunast või mõnest muust ruumist, mille laienduseks on terrass õue loodud. Vastavalt funktsioonile tuleks valida ka asukoht, ligipääs ja suurus.
Kui armastatakse terrassil hommikukohvi juua, tuleb terrass või selle osa planeerida pisutki hommikupäikese poole, et sellest osa saada. Jälgida tuleks aga, et terrassile oleks võimalik pääseda võimalikult köögi või kohvimasina lähedusest. Kui terrassil plaanitakse päikest võtta, pole ehk niivõrd oluline ligipääs kuivõrd avatus päikesepaistele. Küll aga võiks see osa terrassist olla varjatud tuulte ja vahest ka võõraste pilkude eest.
Õhtupäikesele avatud terrass on kui tööinimesele loodud. Suveõhtud on pikad, nii et just siis on parim võimalus ja aeg oma terrassi võludest osa saada. Kui terrass seob sujuvalt aia ja elutoa, on loodud kõik eeldused, et enamik suvistest meeldivatest hetkedest koonduks sinna.
Kõrgus ja piirded
Esimese korruse terrass ongi mõistlik rajada ühenduslüliks aia ja siseruumide vahele. Seega kõrgus võiks jääda esimese korruse põrandaga samale tasemele või pisut madalamale. Terrassi kõrguse maapinnast määrab tihti maja põrandate ja ukseavade kõrgus. Mugav on astuda toast terrassile, kui need on enam-vähem samal tasapinnal või kuni 20 cm vahega.
Kui aga terrassi tasapind kipub hoovi pinnast kõrgemale kui 40 cm ehk üle ühe astme jagu, võib see tunduda pigem lavana ja siis tasub ohutuse mõttes kaaluda servade ääristamist piiretega. Terrassi tasapinda saab allapoole tuua, kui paigaldada toast terrassile pääsude ette astmed või eraldi kõrgemad terrassi tasapinnad. Piirded loovad aga eraldatuse, mida me mõnel puhul just vajamegi.
Näiteks tuuletõkkeks sobib ideaalselt osaliselt tuult läbi laskev varisein, tiheda naabruskonna puhul on ehk vaja piirdeid ka kaitseks võõraste pilkude eest. Ent kõrged ja läbipaistmatud piirded kipuvad takistama ka valguse pääsemist eluruumidesse.
Piirete puhul tuleb arvestada sedagi, et mida enam on suletud vaateid, seda väiksem ja kokkusurutum on meid ümbritsev ruum. Terrassilt ootame aga just pigem avarust, ruumi ja värsket õhku, kus ennast vabalt tunda.
Sobiv suurus
Terrassi suuruse võiks samuti planeerida vastavalt otstarbele, aga arvestada ka proportsiooni hoone endaga. Pikka kitsast terrassi saab kasutada vaid käiguteena. Vahel on ka see vajalik. Näiteks siis, kui soovitakse ühendada maja ees ja taga asuvaid terrasse, millel võivad olla väga erinevad funktsioonid ja avatus ilmakaartele. Seda terrassi osa, kuhu plaanitakse paigutada söögilaud või lamamistool, pole mõistlik rajada kitsamat kui 3,5 m. See võiks olla ka ühe terrassi minimaalne laius ühes tasapinnas. Mitmetasapinnalisus lisab terrassile põnevust,kuid liigendab samas ka terrassi justkui eri saarekesteks, mille suurus peab vastama funktsioonile. Samas saab terrassipinda ühtse tasapinna puhul liigendada näiteks mööbli või haljastuse abil.
ÕIGE TERRASSI HOOLDUS
Haljastuse ja esemete puhul, mis seisavad pidevalt terrassilaudise peal, tuleb jälgida, et nende alla jääks piisav tuulutusvahe. Vastasel korral on oht kahjustada terrassilaudist, mille vastu ei pruugi aidata ka korralik hooldus. Terrassi tuleks hooldada vähemalt kord aastas. Kui viia hooldus läbi kevadel või suve hakul, on terrass nägus ja värske just siis, kui seda kõige rohkem kasutame. Juhiseid terrassi hooldamiseks leiab www.terrass.ee lehelt, aga nõuanded on välja toodud ka terrassihooldusvahendite kasutusjuhendites.
Terrassi hooldusega saab ilmselt hakkama igaüks ja selleks kulub vaid üks kena päikesepaisteline nädalavahetus. Terrassi ehitama hakates või seda üldehitajalt tellides tasub eelnevalt mõned põhitõed endale selgeks teha, et vältida teadmatusest tekkivaid vigu. Terrassi ehitusega saab aga soovi korral hakkama enamik puutööga kokku puutunud inimesi, kel käepärast sobivad tööriistad.
Parimal juhul soovitaks appi võtta terrassimeistri. Kui plaanite töö ise ette võtta, võiks siiski konsulteerida asjatundjaga, et väheneda terrassi ehituseks kuluvat aja-, töö- ja materjalikulu.