Terrass meil puhkab paksu lumeteki all.
Kena ja lumerohke talv meil tänavu akna taga (2023 dets). Terrassid kaetud paksu koheva lumega ja seda ilu ei tahaks küll rikkuda aga tekib küsimus, kuidas läheb meie terrassil seal paksu lumeteki all?
Kui terrass on igati korrektselt ehitatud pole lumekoormus terrassi karkassile ja vundamendile ohuks. Terrassi karkass ja vundament ehitatakse piisava tugevusvaruga, et vältida vetrumist. Kui teie terrass jala all läbi ei vetru võite olla kindel, et ka lume koormusele peab ta kenasti vastu. Laudisele on pigem hea ühtlane külm ja kuiv kui igapäevane sula ja öine külm.
Kui lund lükatakse tehnikaga ja terrassi lähistelt, tasub terrassi servad tähistada. Hästi sobivad sarnased punased pulgad mida kasutavad teemeistrid. Suure lumega kipub terrass juba lumevaiba alla peitu jääma ja Terrass.ee praktikaski on paar juhust kui lumesaha juht pole suve jooksul juurde kerkinud terrassi märganud ja kevadel on terrassi nurk või lausa kogu platvorm paigast lükatud.
Tavapärase lume koormusega saab terrass ilusti hakkama aga kui sinna tehnika peale sõidab või lund juurde kühveldatakse lähevad asjad halvaks. Lisaks mehhaanilistele vigastustele satub terrassile koos sinna kühveldatud lumega muud peenemat ja paksemat sodi mis sulaga pildi väga inetuks muudavad.
Seega kui võimalik las puhata terrass kena lumekuhja all.
Kuidas terrassilt lund koristada.
Kui üle terrassi pole vaja käia ja muul moel paks lumi ei sega las terrass puhkab lumeteki all.
Keerukam lugu on siis kui on vaja ka talvel üle terrassi käia või on kodu sissepääs rajatud terrassilauast. Kerget ja kohevat lund tuleks igapäevaselt maha pühkida, seda saab teha luua, harja või pehmema ilma metallservata lumelabidaga.
Kindlasti ei sobi puidule jää ja kokkupressitud lume eemaldamine mehhaaniliselt tugeva metalllabida või jääkirvega (komposiit ja plastik on siinkohal eriti haprad). Sellisel moel näeb puitterrass kevadel välja sarnane nagu raiepakk peale puu lõhkumist.
Meie kliimas ei sobi puit kuigi hästi maja peasissekäigu materjaliks. Kui viga on aga juba planeerimise käigus tehtud on üheks lahenduseks katta see talveks vastava uksematiga mida saab eemaldada ja puhastada. Samuti ei sobi puitterrassile (sama kehtib ka plasti ja komposiidi kohta) graniidipuru, liiv ja sool. Abrasiivsed materjalid hõõrutakse jalgadega mööda puidu pinda ja need jätavad sügavad vaod. Sool on vast kõige leebem aga oma jäljed jätab temagi.
Lumi kuhjub ja langeb katustelt
Terrassi varikatused on tavaliselt rajatud õhulised ja üsna väikese kaldega mistõttu vajavad nad kindlasti liigse lume eemaldamist. Lume rookimisel terrassi varikatustelt seab omad piirangud katuse materjal. Läbipaistvad materjalid reeglina peal käimist ei kannata ja selleks tuleks kasutada sobivat lumeroopi. Ka siin tuleks jälgida, et ei tekiks lööki kuna enamus materjale muutub külmaga hapramaks.
Omamoodi ohtliku olukorra on mõnel pool tekitanud ka katustelt langev lumi ja jää. Klaas või plastik varikatustest võib see lahmakas lausa läbi kukkuda aga kahju võib ta teha ka terrassile. Kui hoonel puuduvad lumetõkked ja katuse kalle on terrassi poole on olnud terrass.ee praktikas juhuseid kus kukkuva lume löökkoormus on lõhkunud vanema terrassi aluskonstruktsiooni. Kui on selline oht tasub katust suurema lumega puhastada siis ei kuku kõik korraga kui saabub peale jääaega suur sula ;).
Millal puhastada talveunes magavat terrassi.
Kui terrassi ei kasuta pole mõtet sealt ka igapäev lund rookida. Paks lumevaip isegi pisut kaitseb terrassilaudist. Lumekihi all on temperatuur pisut ühtlasem. Kui öösel külmetab ja päeval sulatab lõhutakse ka kõvemaid materjale kui puit ja suured kaljudki lihvitakse ümaraks. Nimelt niiskus tungib pragudesse külmudes vesi teadagi paisub, lükates prao suuremaks ja nii iga külmumisega.
Puhas valge lumi küll aga kui ära sulab jääb terrassile paras kiht mustust. Pisut mugavam on terrassi puhastada sula ilmaga siis libiseb lumi piki laudist hästi ja võtab kaasa osaliselt ka suurema mustuse. Loomulikult tuleb jälgida, et lund lükates ei vigastata terrassilaua pinda. Hästi sobib plast lumelabidas(ilma metall servata) ja kummiservaga kaabits. Eks seegi töö on pigem kevadine ja lumest jäänud mustuse saab maha pesta ka siis kui päike juba kõrgemalt käib. Las magab.